Osakonnast
Tartu Ülikooli geograafia osakond asutati 1919. aastal ja see kuulub Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonda, ökoloogia ja maateaduste instituuti. Osakonna juhataja on geoinformaatika kaasprofessor Evelyn Uuemaa. Geograafia osakond jaguneb kolmeks õppetooliks, mille eesmärgiks on läbi viia kõrgel tasemel õppe- ja teadustööd ning osaleda ühiskonda arendavates projektides:
- geoinformaatika ja kartograafia õppetool;
- inimgeograafia ja regionaalplaneerimise õppetool;
- loodusgeograafia ja maastikuökoloogia õppetool.
Geoinformaatika ja kartograafia õppetooli missiooniks on anda haridust ja teha teadustööd geomaatika, geoinformaatika, kartograafia, vähemal määral ka geodeesia ja topograafia alal ning toetada kartograafiliste ja geoinformaatiliste rakendustega geograafia osakonna teisi õppetoole. Tehakse aktiivset koostööd Maa-ametiga, kaardifirmaga Regio, ruumiandmelahenduste tootjaga Reach-U, ruumianalüütikaettevõttega Positium LBS, geoinformaatikaettevõttega AlphaGIS, Eesti Geoinformaatika Seltsiga, Tartu linnavalitsusega. Geoinformaatika ja kartograafia õppetooli tööd juhib professor Tõnu Oja.
Inimgeograafia ja regionaalplaneerimise õppetooli missiooniks on anda haridust ja teha teadustööd inimühiskonna ruumilise olemuse seaduspärasustest, rahvastikust, majandusest ja kultuurist. Õppetooli missiooni oluline osa on Eesti geograafia uurimine ja õpetamine. Õppetooli töötajate eriline ekspertiis ja rahvusvaheline tuntus on linnageograafia, regionaalplaneerimise, mobiiltelefonidel põhinevate uurimismeetodite ja ruumilise mobiilsuse uuringutel. Õppetooli teadlased ja õppejõud osalevad aktiivselt regionaalse arengu, keskkonna- ja linnaplaneerimise projektides Eestis ja kogu maailmas. Õppetooli tööd juhib professor Tiit Tammaru.
Loodusgeograafia ja maastikuökoloogia õppetooli missiooniks on õpetada nii traditsioonilise füüsilise geograafia distsipliine kui kiiresti arenevaid maastiku muutumise ja selle analüüsi aspekte ning teha teadustööd neis valdkondades. Teadustöö hõlmab uurimusi toitainete voogudest maastikus, maastiku- ja kliimamuutustest ning neist tulenevaist muutustest vee liikumises. Loodusgeograafia õppetooli alla kuulub ka keskkonnatehnoloogia (ökotehnoloogia) õpetamine ning vastav uurimistöö. Õppetool teeb laialdast koostööd teiste teadus- ja riigiasutustega nii Eestis kui kogu maailmas. Loodusgeograafia ja maastikuökoloogia õppetooli tööd juhib professor Ülo Mander.
Globaliseeruvas ja kiiresti muutuvas infotehnoloogilises maailmas on hea haridusega geograafide järele suur nõudlus. Geograafia osakonna lõpetanud töötavad planeerijate, keskkonnaspetsialistide, geoinformaatikute ja arendusspetsialistidena avalikus sektoris, eraettevõtetes ja rahvusvahelistes organisatsioonides.
Geograafiaüliõpilasi liidab Euroopa Noorgeograafide Assotsiatsiooni EGEA-Tartu kohalik klubi – aktiivne tudengiorganisatsioon, mis korraldab mitmeid üritusi ja sarju (seminarid, reisiklubid, mälumäng, orienteerumine, doonoripäev) ning pakub võimalust osaleda rahvusvahelistel kongressidel ja seminaridel.
Ülevaade osakonna struktuurist ja töötajatest geograafidele omasel kujul. Kaart on osakonna kartograafide professionaalse kretinismi vili ja peegeldab siiski autorite subjektiivset nägemust sellest, millist põldu osakonna töötajad künnavad. Kaardile on on kammitsevad piirid andnud ajaloohõnguline katastri-kaart (mis sümboliseerib osakonna põliseid juuri) ja fortuuna käsi maaüksuste jagamisel. Tegu on õigupoolest toorikuga ja teadjad võivad illustratsioonis näha mitmesuguseid seoseid ja allegooriaid.