Projektist
Õhutemperatuuri tõus maapinnalähedases õhukihis on üks kõige ilmsemaid inimtekkelise kliimamuutuse aspekte, mille taustal on täheldatud ekstreemsete ilmastikunähtuste (tormid, üleujutused, põuad) sagenemist, sh ka Läänemere piirkonnas. Sellised kliimamuutused toovad kaasa muutusi maakasutuses, asustuses ja majandusstruktuuris, mõjutades nii üksikisikut kui ühiskonda tervikuna.
Muutuvad tingimused esitavad väljakutseid nii maaparandusrajatistele, riigi päästevõimekusele kui ka tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemile. Eesti ühiskonnale, mis on oma väiksuse tõttu kergesti haavatav, on edukas kliimamuutustega kohanemine eluliselt oluline. Edukaks kohanemiseks peavad tulevikus rakendatavad meetmed olema kaalutletud ja läbimõeldud.
KATI ehk projekti „Kliimamuutuste mõjude hindamine ja kohanemismeetmete väljatöötamine planeeringute, maakasutuse, inimtervise ja päästevõimekuse teemas“ eesmärgiks on koostada Eesti riikliku kliimamuutustega kohanemise strateegia ning tegevuskava eelnõu. KATI projekt on osa keskkonnaprogrammist „Integreeritud sise- ja mereveekogude majandamine“, mille raames valmivad mitmed olulised analüüsid ja dokumendid, et aidata kaasa keskkonna hea seisundi saavutamisele.
KATI käigus viiakse läbi maakasutuse ja planeeringute, rannikute ja teiste riskialade ning maaparanduse, inimtervise ja päästevõimekuse valdkonna põhjalik analüüs. Põhiküsimusteks on: kuidas muutuvad olud eelpool nimetatud valdkondi mõjutada võivad, milline on meie kohanemisvõime praegu ja milliseid samme tuleb astuda, et tagada kestlik toimetulek ning seda kõike eelkõige inimese perspektiivist käsitletuna. Teemast ülevaate saamiseks kaardistatakse hetkeolukord ning hinnatakse kliimamuutuste mõjude võimalikku avaldumist, pärast mida esitatakse meetmed keskkonnamuutustega kohanemiseks.
Island, Liechtenstein ja Norra on
Euroopa Majanduspiirkonna toetuste
kaudu projekti rahastanud 221 000 euroga.