Tartu Ülikooli geograafia osakond

Lahkus hea kolleeg ja õpetaja Ivar Arold (04.VI 1931–27.I 2024)

27. jaanuaril lahkus meie hulgast hea kolleeg ja õpetaja Ivar Arold (04.VI 1931–27.I 2024)

Ivar oli Tartu ülikooli geograafia osakonna kauaaegne õppejõud, maastikuteadlane ja geomorfoloog.

Ivar oli pärit omaaegsest Põhja-Tartumaalt, praegu Jõgeva maakonda jäävalt Voorelt. Tema isa August-Erik Arold oli pikaaegne Leedimäe kooli juhataja ning tunnustatud pedagoog. Isa eeskujul valis kooliõpetaja kutse ka Ivar, lõpetades 1953. aastal Tartu Õpetajate Instituudi. Sellele järgnesid õpingud TÜ geograafia osakonnas, mille lõpetas ta 1958. aastal füüsilise geograafia erialal. Pärast seda oli Ivar õpetaja Tartu koolides.

1967. aastal asus Ivar tööle TÜ geograafia osakonnas, algul teaduri, mõne aasta pärast õppejõuna (1977. aastast dotsendina). Tema vedada olid mitmed loodusgeograafiaga seonduvad õppeained. Kandidaadiväitekirja „Administratiivrajooni looduslike tingimuste ja ressursside käsitlus kompleksse territoriaalplaneerimise vajadusteks (Eesti NSV Võru rajooni näitel)“ kaitses ta 1974. aastal. Tema uurimistöö oli seotud Eesti erinevate piirkondade loodusgeograafilise kirjeldamisega ja maakasutuse kompleksse hindamisega ning rakenduslike maastikukaartide koostamisega, millele seadsid tõkkeid nõukogudeaegsed ranged piirangud suuremõõtkavaliste kaartide kasutamisel. Ivar tegi tänuväärset tööd üliõpilastele mõeldud õppevahendite koostamisel geomorfoloogia ja loodusgeograafia ainetes. Tema suurteoseks sai 2005. aastal ilmunud inforikas ja rohkete kaardinäidistega käsiraamat „Eesti maastikud“ (453 lk), mis on tänini õppevahendiks ülikoolide loodus- ja keskkonnateaduste erialadel. Ivar oli 1960. aastail alguse saanud maastikukaitse ja -hoolduse üks eestvedajaid, eriti Lõuna-Eesti küngasmaastikes, algatades mh ka näiteks Haanja looduspargi rajamise.

Aastail 1975–1980 oli Ivar Eesti Geograafia Seltsi presiidiumi liige ja Tartu osakonna esimees. EGSi auliikmeks valiti ta 2009. aastal. 2001. aastal autasustas Eesti Vabariigi president Ivar Aroldit Valgetähe medaliklassi teenetemärgiga, 2014. aastal pälvis Ivar Eesti looduskaitsemärgi.

Ivar Aroldi ärasaatmine toimub laupäeval 3. veebruaril kell 13 Tartus Rahumäe kalmistu leinamajas.

Kolleegid ja õpilased TÜ geograafia osakonnast

Lahkus rektor Volli Kalm

Tartu ülikool teatab kurbusega, et meie seast lahkus 23. detsembril ootamatult rektor Volli Kalm.